Strona główna | Przedmioty | J. polski

Wojewódzki Konkurs ortograficzny pod nazwą „Zimowe dyktando”

Dnia 17 listopada 2009r. odbyły się w naszym gimnazjum po raz pierwszy eliminacje szkolne do Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii. Celem konkursu jest podniesienie świadomości i sprawności ortograficznej wśród uczniów oraz pielęgnowanie zamiłowania do poprawności wypowiedzi w języku ojczystym.
Zadaniem uczestników było napisanie dyktanda o tematyce zimowej. Tekst dyktanda zaczerpnieto z utworu Marii Kownackiej pt.”Rogaś z Doliny Roztoki”. W szkolnych eliminacjach wzięło udział 44 gimnazjalistów klas I –III . Po szczegółowej weryfikacji prac przyznano:

Tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii – Agacie Meier z kl. IIa
II miejsce – Paulinie Richert z kl.IIa
III miejsce - Marii Nowakowskiej z kl. IIIe

Agata Meier będzie reprezentowała nasze Gimnazjum na eliminacjach wojewódzkich w Goręczynie 5 grudznia 2009r.

G. Kulas

Wyniki konkursu ALFIK HUMANISTYCZNY - edycja rok szkolny 2005/2006
Kategoria klas I
1. Paweł Hinz kl. Ih
Kategoria klas II
1. Rafał Wróblewski kl. IIh
Kategoria klas III
1. Marzena Świniarska kl. IIIf
2. Aleksandra Zelewska kl. IIIa
3. Katarzyna Dobek kl. IIIc

XXXV Konkurs Recytatorski

Bartłomiej Bach z klasy IIIc zajął I miejsce w eliminacjach powiatowych XXXV Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Bartek będzie reprezentował powiat wejherowski w finale wojewódzkim, który odbędzie się w czerwcu 2006 roku w Chmielnie.

UWAGA konkurs!
Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w Luzinie organizuje konkurs o tematyce regionalnej.[więcej]

„Zawsze zwycięża ten, kto kocha...”
Z racji świąt Bożego Narodzenia gimnazjaliści przygotowali pod okiem pań: Bogumiły Sajnok i Grażyny Kulas misterium bożonarodzeniowe pt. „Do Betlejem nie jest tak daleko”.
Treść misterium nawiązuje do problemów dnia dzisiejszego, a więc zapracowania rodziców i ich braku czasu dla własnych pociech, stąd też głębokie przesłanie widowiska - „krzyk” za miłością, za tym, by być z człowiekiem, z drugą osobą, a nie tylko mieszkać z nim! Misterium mówi też o czyhających zagrożeniach, tak przecież nas dotykających, od których niekiedy nie udaje się uciec – papierosy, alkohol, narkotyki.
W przedstawieniu biorą udział gimnazjaliści klas drugich: E. Płotka, J.Płotka, A. Stenka, A. Peryt, P. Wandtke, M. Sorn, S. Strelau,E. Pobłocka.
Misterium uświetniło uroczyste posiedzenie Rady Gminy Luzino (w dniu 28.12.2000r.). Na XI Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Sierakowicach (11.01.2001r.) zdobyło wyróżnienie za nowoczesną formę.
Treść przedstawienia poznali też pensjonariusze Domu Opieki Społecznej nr 2 w Lęborku, poznali ją również rodzice na wywiadówce w Gimnazjum oraz cała społeczność Luzina w dn. 28.01.2001r. w czasie prezentacji w naszym kościele parafialnym.

Opracowała: Grażyna Kulas
„Z wizytą u Polaków na Litwie”
W dniach 05.04. – 08.04.2002r.odbyła się pierwsza w dziejach Gimnazjum Publicznego w Luzinie wycieczka zagraniczna na Litwę – do Wilna i okolic.
Głównymi inicjatorami wyjazdu byli: p. K. Bistroń i p. M. Gajowska. Uczestniczyło w niej 47 osób w tym 28 gimnazjalistów, którymi opiekowały się nauczyciele:p. M. Kankowska, A. Janusz, A.. Durajczyk, K. Bach, M. Gajowska, G. Kulas.Na wspólną wyprawę turystyczno – edukacyjną wybrali się z nami również: K. Bistroń (dyr. Gimnazjum), D. Rompca (dyr. SP w Luzinie), przedstawiciele naszej gminy – p. T.Sirocki, K. bober, gmin ościennych: Lęczyc i Szemuda, władz powiatowych, Rady Rodziców przy Gimnazjum –p. c. Labuda ( utrwalała na zdjęciach niezapomniane widoki Litwy) oraz ks. K. Terepka, p. A. Miłosz, P. Richert, A. Lalmetz (gospodyni Checzy).
Pani M. Gajowska (nauczycielka matematyki) od dwóch lat prowadzi wspólnie z gimnazjalistami korespondencję między uczniami kl. VII w Turgielach (miejscowości odległej od Wilna o 25 km).
Wychowawczynią turgielczyków jest p. H. Jundo (obecnie emerytowana nauczycielka j. polskiego). Nasi gimnazjaliści od dwóch lat również na zajęciach kółka litewskiego poznawali historię Litwy, Wilna i okolic –poprzez m. in. prelekcje p. G. Kowalczyk i wspomnienia , refleksje, zdjęcia z Litwy p. A. Żaczek.
-Uderzyła nas ogromna życzliwość i serdeczność z jaką podejmowano nas w Turgielach(w szkole) – mówi E. Płotka (przewodnicząca SU wGimnazjum). Nasi rodacy, rówieśnicy z Litwy niczym się od nas nie różnią, słuchają tej samej muzyki, podobnie się ubierają, a w swojej szkole uczą się aż 4 języków! –litewskiego, polskiego, rosyjskiego i niemieckiego.
Spacerując przez 2 dni uliczkmi Wilna , zwiedziliśmy wiele cennych obiektów, aż trudno je zapamiętać-bramę i kaplicę Ostrobramską, górę Trzech Krzyży, cmentarze na Antokolu i Rossie, kościoły m.in. św. Anny, Piotra i Pawła, Ducha św., cerkwie, zamek na wodzie w Trokach, domy A. Mickiewicza i, miejsce pobytu J. Słowackiego, Uniwersytet Wileński i wiele innych niepowtarzalnych zabytków. Otrzymaliśmy też ogromną dawkę historii za sprawą naszego przewodnika, którym był nauczyciel historii, prywatnie zięć p. H. Jundo, m którego można by słuchać i słuchać.
- Ten wyjazd był „pokarmem dla duszy” – podsumowuje polonistka-zawsze marzyłam , by zobaczyć „kraj lat dziecinnych” A. Mickiewicza, poczuć ten klimat. Żałuję tylko, że te chwile tak szybko minęły. Myślę, że nie był to mój ostatni wyjazd na Litwę.

Opracowała: Grażyna Kulas