Strona główna | Przedmioty | Plastyka

Plastyka
Kółko plastyczne
Dnia 24.09.2003 r. grupa młodzieży z koła plastycznego i koła wiedzy o kulturze przy Gimnazjum im. Pisarzy - Kaszubsko Pomorskich w Luzinie, wyjechała wraz z opiekunami Ireną Kaliszewską i Janiną Nalichowską do muzeum w Lęborku na wystawę malarstwa „Pejzaż pomorski w twórczości lokalnych artystów okresu międzywojennego”. Malarstwo ekspresjonizmu to impuls, emocja, ekspresja. Nowy kierunek w twórczości zafascynował artystów krajobrazem, kulturą i zwyczajami Pomorza. W galerii „Strome schody” młodzież obejrzała malarstwo Henryka Mądrowskiego, współczesnego malarza koloru i światła. Prace dużych formatów, pełne czystych nasyconych ekspresją barw, zrobiły duże wrażenie na młodzieży. Po muzeum oprowadzał przewodnik, który przedstawił różne ekspozycje począwszy od archeologicznej „Pradzieje Ziemi Słupskiej”, „Historia Lęborka w zabytkach sztuki i dokumentach”, „Rzeźba gotyku i naczynia liturgiczne”, „Sala numizmatyczna, zabytki rzemiosła artystycznego”. Pobyt w lęborskim muzeum upłynął bardzo szybko. Miła atmosfera, ciekawie przedstawione ekspozycje i fachowe przekazanie wiadomości przez przewodników utwierdziły w przekonaniu, że wiedza pozyskana tą drogą, to doskonały sposób na poznanie kultury naszego regionu Kaszub i Pomorza.
Irena Kaliszewska - opiekun koła plastycznego
Kółko plastyczne
W Gimnazjum Publicznym im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w Luzinie prowadzone są zajęcia Koła Plastycznego.
Jego zadaniem jest rozbudzenie wrodzonych umiejętności manualnych ucznia, zachęcanie do rozwijania wiedzy o sztuce poprzez różnorodne zajęcia teoretyczne, praktyczne i oglądowe.
Głównym przesłaniem jest kształtowanie smaku, umiejetność oceny zjawisk estetycznych. Tak kształtowana jest osobowość, która inspiruje i wyzwala dyspozycje twórcze, ekspresję i wyobraźnie.
Uczestnicząc w procesie twórczym, uczniowie przeżywają sztukę, czego dowodem są prace plastyczne, malarskie, graficzne i rzeźbiarskie. Wrażliwość artystyczna uczniów rozwijana jest poprzez bezpośredni odbiór dzieł sztuki, wspólne przebywanie w galeriach sztuki współczesnej, oglądanie wystaw plastycznych artystów polskich i europejskich. Zwiedzanie muzeów i zabytków architektury w pobliskich miastach, Gdańsku, Oliwie, Sopocie, uczestnictwo w licznych konkursach plastycznych.
Sztuka nadaje sens życiu, jest życiem, cierpieniem i szczęściem, spokojem i niepokojem, współżyciem z innymi ludźmi, doznaniem, odczuciem. Jest życiem.
Irena Kaliszewska - opiekun koła plastycznego
Integracja ze sztuką i kulturą
Dnia 9.11.2002 roku, 40 osobowa grupa młodzieży gimnazjalnej wraz z opiekunami koła historycznego Gertrudą Kowalczyk, Dorotą Labuda i opiekunem koła plastycznego Jreną Kaliszewską wybrała się na wystawę XVIII wiecznej grafiki Francisco Jose de Goya y Lucientes - hiszpańskiego malarza i grafika Giambattisti Piranesi - grafika, architekta i pisarza weneckiego.
Wystawa grafik eksponowana była w odnowiaonych salach Zielonej Bramy w Gdańsku. Miejsce to i oprawa ekspozycji wzbogaciły przeżycia młodzieży, pozwalając obejżeć 350 prac artystów, którzy osiągnęli szczyt doskonałości w dziedzinie grafiki - technik akwatinty i akwafarty.
Młodzież odebrała w pracach to, co artyści starali się przekazać - pochwałę siły ludzkiego rozumu i wiarę w edukację społeczeństwa i człowieka. Te idee i hasła epoki Oświecenia i Romantyzmu.
Celem wyjazdu na wystawę była Aktualizacje nauczycieli i uczniów nad wszechstronnym wspólnym rozwojem intelektualnym, był to również doskonały moment do stworzenia spójnych zajęć, które przygotowują młodzież do odbioru sztuki lub skomentowania spotkania z dziełami artystów na wystawie.
Następnym etapem wyprawy do Gdańska było Muzeum Morskie mieszczące się w Żurawiu Gdańskim nad Motławą i jej kanałem. Stała ekspozycja muzealna ukazuje dzieje XV-XVIII wiecznego Gdańska jako najludniejszego i najbogatszego miasta Rzeczypospolitej, ośrodka handlu zagranicznego, członka Hanzy portów Morza Bałtyckiego.
W tym samym muzeum uczniowie z ciekawością obejrzeli wystawę łodzi ludów Afryki, Azji o Północnej Europy. Wyjazd do Gdańska dostarczył młodzieży i opiekunom wielu niezapomnianych wrażeń.
Opracowały:
Irena Kaliszewska