Strona główna | Przedmioty | Historia

Uczeń gimnazjum finalistą Wojewódzkiego Konkursu Historycznego

Uczeń Gimnazjum Publicznego im. Pisarzy Kaszubsko – Pomorskich Marcin Mutka z klasy III „e” został finalistą Historycznego Konkursu Wojewódzkiego. Konkurs odbył się 10 marca 2006 r. w Gdańsku. Z zagadnieniami historycznymi zmagało się prawie 200 uczniów z całego województwa pomorskiego. Uczniowie wcześniej przeszli eliminacje szkolne w gimnazjum w Luzinie, następnie powiatowe w Redzie i wreszcie wojewódzkie w Gdańsku. Pytania – zagadnienia konkursowe obejmowały czasy od starożytności po czasy najnowsze. Gratulujemy wiedzy i życzymy dalszych sukcesów.

Dorota Labudda

Materiał źródłowy, którym dysponuje Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie do wykorzystania przy opracowywaniu postaci pisarzy kaszubsko – pomorskich. [więcej]

Polecam wszystkim zainteresowanym scenariusze zajęć opracowane przez p.Dorotę Labudda Scenariusz zajęć w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej.
"Twórczość wybranych pisarzy kaszubsko - pomorskich w zbiorach Muzeum”. [więcej]
"Charakterystyka zbiorów Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej”– jak pracować ze źródłami? [więcej]

Młodzież kółka historycznego na zajęciach w bibliotece gminnej
Dnia 21.11.2002 roku, 32 osobowa grupa młodzieży kółka historycznego z opiekunem Dorotą Labudda brała udział w zajęciach zorganizowanych przez p. dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Leona Roppla w Luzinie. Wielu uczniów często korzysta ze zbiorów biblioteki, ale nie wszyscy wiedzą, że sam budynek wpisany jest do rejestru zabytków, zbudowany w stylu neogotyckim. Po II wojnie światowej znacznie zniszczony. Odbudowany w roku 1977 jest siedzibą Gminnej Biblioteki.
Pani Maria Krośnicka chętnie przedstawiła młodzieży historię Luzina okresu II wojny światowej 1939 - 45. Bardzo ciekawie opowiadała, mówiła o trudnych warunkach życia, grozie, strachu i wielkim przerażeniu ludzi żyjących w tych okrutnych czasach. Młodzież gimnazjum z ciekawością wysłuchała informacji. Wielu z nich miało okazję pierwszy raz usłyszeć o wielkim poświęceniu, odwadze i walce swoich dziadków, pradziadków.
P. Maria Krośnicka była wzruszona podziękowaniami, które usłyszała od młodzieży.
Opracowała:
Dorota Labudda
Polecam wszystkim zainteresowanym scenariusz lekcji bibliotecznej [więcej]
Integracja ze sztuką i kulturą
Dnia 9.11.2002 roku, 40 osobowa grupa młodzieży gimnazjalnej wraz z opiekunami koła historycznego Gertrudą Kowalczyk, Dorotą Labudda i opiekunem koła plastycznego Jreną Kaliszewską wybrała się na wystawę XVIII wiecznej grafiki Francisco Jose de Goya y Lucientes - hiszpańskiego malarza i grafika Giambattisti Piranesi - grafika, architekta i pisarza weneckiego.
Wystawa grafik eksponowana była w odnowiaonych salach Zielonej Bramy w Gdańsku. Miejsce to i oprawa ekspozycji wzbogaciły przeżycia młodzieży, pozwalając obejżeć 350 prac artystów, którzy osiągnęli szczyt doskonałości w dziedzinie grafiki - technik akwatinty i akwafarty.
Młodzież odebrała w pracach to, co artyści starali się przekazać - pochwałę siły ludzkiego rozumu i wiarę w edukację społeczeństwa i człowieka. Te idee i hasła epoki Oświecenia i Romantyzmu.
Celem wyjazdu na wystawę była Aktualizacje nauczycieli i uczniów nad wszechstronnym wspólnym rozwojem intelektualnym, był to również doskonały moment do stworzenia spójnych zajęć, które przygotowują młodzież do odbioru sztuki lub skomentowania spotkania z dziełami artystów na wystawie.
Następnym etapem wyprawy do Gdańska było Muzeum Morskie mieszczące się w Żurawiu Gdańskim nad Motławą i jej kanałem. Stała ekspozycja muzealna ukazuje dzieje XV-XVIII wiecznego Gdańska jako najludniejszego i najbogatszego miasta Rzeczypospolitej, ośrodka handlu zagranicznego, członka Hanzy portów Morza Bałtyckiego.
W tym samym muzeum uczniowie z ciekawością obejrzeli wystawę łodzi ludów Afryki, Azji o Północnej Europy. Wyjazd do Gdańska dostarczył młodzieży i opiekunom wielu niezapomnianych wrażeń.
Opracowały:
Irena Kaliszewska