Zakończenie roku szkolnego 2009/2010
Dnia 25 czerwca o godzinie 8.00 w kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej społeczność Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w Luzinie spotkała się na wspólnej modlitwie.
Ksiądz Jan Minkiewicz prowadził mszę, a katecheci i nauczyciele brali czynny udział w liturgii. Zanim ksiądz udzielił błogosławieństwa życzył każdemu, aby zwalczał w sobie to, co złe i dążył do ulepszenia siebie w tej walce.
O godzinie 9.00, już w gimnazjum zostały rozdane świadectwa i nagrody uczniom klas pierwszych i drugich.

Praeceptor bonus omni modo
fiat nobis amicus nec officium
in docendo spectet sed affectum

(Dobry nauczyciel niechaj wszelkimi
sposobami stara się być naszym przyjacielem
i w nauczaniu niech nie widzi obowiązku, lecz uczucie)

Tymi słowami pan dyrektor witał uczniów we wrześniu. Przez cały ten rok nauczyciele, pedagodzy i dyrekcja gimnazjum starali się okazywać to uczucie młodzieży, aby w tym codziennym pośpiechu nie poczuli się samotni, aby wiedzieli, że oprócz źródła wiedzy mają obok siebie przyjaciół. Rok zakończył się szczęśliwie… teraz czas na zasłużony odpoczynek. W imieniu nauczycieli dyrektor nie żegnał się z pierwszoklasistami i drugoklasistami, lecz życzył im udanych wakacji i mówił: Do zobaczenia pierwszego września!

W.Pobłocka