Gimnazjaliści z Luzina z wizytą w Toruniu
W sobotę 19 czerwca gimnazjaliści z klas trzecich udali się na wycieczkę edukacyjną do Torunia. Wyjazd był formą nagrody za wyniki w nauce i zaangażowanie w życie szkoły dla 41 uczniów. Młodzież zwiedziła stare centrum Torunia, zaś wieczorem wybrała się do Teatru im. Wilama Horzycy na spektakl pt. „Dzika kaczka” w reżyserii i opracowaniu Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. „Dzika kaczka” uznawana jest za najważniejsze osiągnięcie Henryka Ibsena i jeden z najwybitniejszych dramatów XIX wieku. Tekst sztuki również dzisiaj brzmi aktualnie, ponieważ problem prawdy i kłamstwa towarzyszy ludziom od wieków. Ibsen ukazuje ustabilizowane, spokojne i szczęśliwe życie kochającej się rodziny, ale jej szczęście oparte jest na kłamstwie i grze pozorów. W życiu tej rodziny pojawia się człowiek, który wyjawia całą prawdę i tym samym burzy porządek i harmonię życiarodziny, a skutki dotykają każdego jej członka i w konsekwencji doprowadzają do tragedii. Ibsen zadaje trudne pytania. Czym jest prawda i sprawiedliwość? Jaka wartość ma ludzkie życie? Czy człowiek ma prawo ingerować w cudze życie rodzinne, nawet jeśli ma dobre intencje?
Sztuka bardzo poruszyła młodzież, z entuzjazmem gimnazjaliści z Luzina oklaskiwali doskonałych aktorów. Problematyka poruszona w sztuce Ibsena stanowi doskonały materiał na lekcje o literaturze powszechnej, ale przede wszystkim stanowić może ilustrację problematyki moralnej omawianej na godzinach wychowawczych bądź lekcjach z pedagogiem.
Wyjazd młodzieży nie byłby możliwy bez sponsora przejazdu firmy PKS jak i zaangażowania p. Urszili Topp, kierującej Komisją ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, za co w imieniu społeczności gimnazjalnej składamy serdeczne podziękowanie.

M.B.