myśleli że da się utopić Ewangelię
w odmętach Wisły
że można Prawdę zmusić do
milczenia
że każdy ma swoją cenę

myśleli że siła stoi nad mądrością
ideologia przed sercem
i sumieniem
że człowiek jest panem życia
i śmierci

rozgrzeszasz ich zza grobu
jakbyś wierzył że kiedyś ciemność
ich patrzenia
rozświetli Światło
i sami staną się
cząstką Płomienia

„Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki” ks. W. Buryła

ODSŁONIĘCIE KAMIENIA KU CZCI BŁOGOSŁAWIONEGO KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI

W dniu Dziękczynienia 6 czerwca 2010r. odbyła się w Luzińskim lesie uroczystość odsłonięcia obelisku poświęconemu wyniesionemu tego dnia na ołtarze ks. Jerzemu Popiełuszce. Pomysłodawcą upamiętnienia męczeństwa ks. Jerzego był radny Gminy Luzino – p .Krzysztof Bober zaś fundatorem kamienia –p. E.Wicki.
Uroczystość rozpoczęto o godz. 17.00 mszą dziękczynną w parafii pw. M. B.Różańcowej, którą celebrował ks. Prałat Henryk Szydłowski i proboszcz parafii ks. Andrzej Galiński. „Tą mszą świętą pragniemy podziękować za wspaniały wzór, wzór wiary„ – rozpoczynając mszę, powiedział ks. Prałat. W ramach homilii sylwetkę błogosławionego ks. Jerzego przybliżyli uczniowie gimnazjum –Dorota Kotłowska i Stanisław Paszki. Po uroczystościach liturgicznych przedstawiciele władz lokalnych, poczty sztandarowe, reprezentacje miejscowych organizacji, harcerze, uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami oraz mieszkańcy udali się do punktu widokowego w pobliskim lesie.
Dyrektor GOK-u pan Bartosz Aleksandrowski przywitał wszystkich przybyłych , którzy wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Odsłonięcia pomnika dokonali panowie: Brunon Szpica, Edmund Słowi i Edmund Wicki. W imieniu fundatorów i organizatorów poświęcenia obelisku ufundowanego kapelanowi ludzi pracy i męczennikowi za wiarę - dokonał proboszcz ks. Andrzej Galiński, po czym wójt gminy Luzino wraz z małżonką, przewodniczący Rady Gminy Waldemar Kunz , Kazimierz Sirocki – przewodniczący Komisji Oświaty oraz przedstawiciele Kaszubów – p. E.Słowi z małżonką i p. E. Wicki złożyli wiązanki kwiatów pod kamieniem.
Uroczystość uświetniona została recytacjami poezji w wykonaniu gimnazjalistów - Aleksandry Chrabkowskiej, Julii Waga, Piotra Trybowskiego, Ewy Lubinieckiej i Karoliny Boyka oraz szkolnego chóru, który wykonał m.in. takie pieśni jak: „Wszystkie moje troski”, „Mury” i „Ojczyzna”.
Gimnazjaliści po raz kolejny w tym roku szkolnym zapisali się pięknymi zgłoskami, aktywnie uczestnicząc w wydarzeniu, które pielęgnuje karty historii naszej małej ojczyzny.

Tekst: B. Sajnok i G. Kulas