Gimnazjum Publiczne w Luzinie
Strona główna | Informacje | Artykuły |
O szkole
Informacje
Sprawy uczniowskie
Przedmioty
Sport
Ciekawe strony
Kontakt
.
 
Artykuły
Jubileusz urodzin Stefana Fikusa
Miasto, o którym Stefan Fikus napisał „pomorski gród - lęborski lew”, uczciło jego dostojny wiek. Te 90-te urodziny przypadły jeszcze zimą, ale dopiero 14 maja 2010 r. fetowano je w sposób godny tak wielkiego jubileuszu.
Uroczystość trwała chyba też 90 minut. Starostwo lęborskie przygotowało ją w swej największej sali, która i tak ledwo pomieściła wszystkich chętnych. Dla jubilata zagrały lęborskie zespoły. „Levino” zaśpiewało m.in. pieśń do słów J. Łyska „Mòji dômòcé”, a „Ziemia Lęborska” wykonała piękną teatralną inscenizację z głośnymi przytupami. Twórca otrzymał naręcza kwiatów, a nawet wieniec laurowy. Padło też wielkie mnóstwo komplementów, życzeń i wspomnień, którymi dzielili się co starsi uczestnicy spotkania, w tym niemal rówieśnik p. Stefana Brunon Kwidziński, kombatant „Gryfa Pomorskiego”. Najmłodsi za to recytowali wiersze „Stacha z Lãbòrga”.
Okazją do uroczystości było lekko spóźnione wydanie jego utworów poetyckich, które opatrzono tytułem „Tak bëm chcôł...” Zebrano tu ponad 60 jego polskich i kaszubskich wierszy, i to z różnych lat, również tych niedawnych. Od wydania poprzedniego tomu poezji Fikusa minęło ćwierć wieku, więc chyba był po temu najwyższy czas.
Wiersze polskie są w zasadzie proste i jako takie mogą przemówić do każdego, bo mówią o sprawach wszystkich nas, kaszubskie zaś bardzo często dotyczą rzeczy pozadoczesnych. Taki jest wiersz tytułowy: „Tak bëm chcôł do Ce / Mëslë wzniesc tam w górã (...) A jednak wszëtkò jidze / Apartną drogą.”

(SC)P.S. Na tej doniosłej uroczystości Społeczność Gimnazjum reprezentował dyrektor Kazimierz Bistroń, któremu towarzyszyła p. Maria Krośnicka –dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Luzinie.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
.
Separator

(c) 2002, Gimnazjum Publiczne im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w LUZINIE
Webdesign: Przemysław ROJEWSKI, Aktualizacje: Ryszard GRUBA