Święto luzińskiego gimnazjum w wejherowskim muzeum
Dnia 11 maja 2010 r. społeczność Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w Luzinie obchodziła swe doroczne Święto Szkoły. Tradycją placówki jest całoroczna praca z młodzieżą dotycząca wybranego pisarza kaszubskiego, w tym roku patronem był Jan Rompski – poeta i dramatopisarz urodzony w Kartuzach w roku 1913; Rompski był także etnografem i działaczem społecznym. Do najważniejszych osiągnięć pisarza należą niewątpliwie sztuki dramatyczne, z których najciekawszą wydaje się być komedia Jô chcã na swiat. Romski zmarł przedwcześnie 30 grudnia 1969 r. i pochowany został na cmentarzu w rodzinnych Kartuzach.
Na zaproszenie dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej Radosława Kamińskiego tegoroczny finał pracy z twórczością Rompskiego przeprowadzono właśnie w tej wielce zasłużonej dla popularyzacji wiedzy o regionie placówce. Dyrektor Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko - Pomorskich Kazimierz Bistroń bardzo serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych na uroczystości. Swoją obecnością ten szczególny dzień dla każdej szkoły zaszczycili m.in. wójt gminy Jarosław Wejer, który pogratulował uczniom i nauczycielom, dziękując za dotychczasowe sukcesy gimnazjalistów, oraz radni gminni Kazimierz Sirocki, Genowefa Kasprzyk, Krzysztof Bober, Mieczysław Brzeski, Stanisław Cejrowski, Bartłomiej Formela , Franciszek Konkel. Wśród gości nie zabrakło także dyrektorów szkół i placówek kulturalno-oświatowych z terenu gminy oraz oddanych przyjaciół szkoły w osobach Alfonsa Miłosza, Brunona Szpicy, Feliksa Sikory oraz nadleśniczego Mariusza Kaliszewskiego.
Wszyscy zgromadzeni z zainteresowaniem obejrzeli występ młodzieży gimnazjalnej, która przedstawiła rozterki sercowe bohaterów wspomnianej już sztuki Rompskiego Jô chcã na swiat. Młodzież otrzymała gromkie brawa, gdyż znakomicie poradziła sobie z nie zawsze łatwą kaszubszczyzną dramaturga z Kartuz. Program przygotowali poloniści G. Kulas oraz M. Bistroń, zaś nad oprawą muzyczną czuwała jak zawsze Z. Meyer.
Następnym punktem programu był niezwykle interesujący wykład znanego wejherowskiego regionalisty Edmunda Kamińskiego, który w swym wykładzie skupił się na problematyce inwigilacji Rompskiego przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Zebrani mogli obejrzeć kopie dokumentów dotyczących prześladowań Kaszubów, zgromadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej.
Dzień Patrona był także okazją do podsumowania gimnazjalnego Konkursu Poezji i Prozy o tematyce miłosnej. W kategorii poezji I miejsce otrzymała Angelika Teclaw za wiersz pt. Wieczna miłość, II miejsce przypadło Klaudii Nowickiej, zaś III Danielowi Krauze. W prozie I miejscem nagrodzono Paulinę Richert za opowiadanie pt. Zauroczenie, II zajęła Julia Waga, zaś na III miejscu uplasowała się praca Elizy Bertrand. W kategorii języka kaszubskiego nagrodzono wiersz Doroty Kotłowskiej Wiérzta ò miłocë. Nad prawidłową organizacją konkursu czuwała Alina Koczorska. Uczniowie otrzymali książki oraz nagrody finansowe ufundowane przez dyrektora gimnazjum.
Tradycją luzińskiego gimnazjum jest nagradzanie osób współpracujących z placówką Orderem Uśmiechu. W tym roku kapituła postanowiła przyznać to szczególne wyróżnienie radnej Genowefie Kasprzyk, wielce zasłużonej dla społeczności Luzina animatorce życia kulturalnego; drugi medal powędruje aż do Holandii, do współpracującej ze szkołą i całą gminą Irmy Bonson – holenderskiej wolontariuszki.
Uroczystość zakończyła się krótkim recitalem fortepianowym gimnazjalistki J. Kotłowskiej, która zaprezentowała muzykę Chopina.

M.B.