Gimnazjum Publiczne w Luzinie
Strona główna | Informacje | Artykuły |
O szkole
Informacje
Sprawy uczniowskie
Przedmioty
Sport
Ciekawe strony
Kontakt
.
 
Artykuły
WIECZORNICA Z MACIEJEM TAMKUNEM

„Zdumiewam się
Moim zdumieniem
Którego nie rozumiem”

21 kwietnia w godzinach popołudniowych w budynku gimnazjum w ramach tegorocznych obchodów Święta Szkoły i tzw. spotkań z kulturą odbył się wieczorek autorski z p. Maciejem Tamkunem – poetą, malarzem, fotografikiem zamieszkałym w Redzie.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież gimnazjalna i nauczyciele. Uczniowie: Monika Gularek, Sylwia Grzybowska, Karolina Nadolska, Paulina Bonk, Piotr Rybowski, Michał Szreder ( kl. Ic), Patrycja Woss, Dominika Chyła ( kl. IIc) oraz Aleksandra Chrabkowska i Ewa Lubiniecka (kl. IIIc) na wstępie zaprezentowali kilka tekstów autora, by wprowadzić zgromadzonych w tematykę twórczości p. Macieja. Mieliśmy okazję posłuchać m.in. wierszy: „Non omnis moriar”, „Słowa”, „Urodziwe Panny”, "Pytam siebie co to takiego życie”, Chcę malować” i „Agapelogos” – tekst napisany pod wpływem Księgi Koheleta. Podkład muzyczny do recytacji tekstów przygotowały pod kierunkiem p. Z. Meyer - Alicja Wejer (kl. I c) i Maria Nowakowska (kl. III e).
Po strawie dla ducha głos zabrał gość wieczoru, pan Maciej - z wykształcenia teolog, historyk i surdopedagog i opowiadał o swoich wszechstronnych zainteresowaniach. Podzielił się z uczestnikami m.in. swoimi wspomnieniami dotyczącymi początków warsztatu malarskiego, które zaczęły się ponad 30 lat temu w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Artysta dorobił się ponad 20 wystaw indywidualnych, namalował 3 obrazy, które pielgrzymi z Pomorza ofiarowali w darze śp. naszemu Ojcu Świętemu. Dowiedzieliśmy się też, że obrazy wiszące na górnym holu w gimnazjum przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha (styl ikonograficzny) są również dziełem naszego gościa, a ilustrują książkę prof. G. Labudy „Święty Wojciech biskup - męczennik patron Polski, Czech i Węgier”.
Pan Maciej , mimo iż pochodzi z Mazur ( Jeziorany), jest zachwycony pięknem ziemi kaszubskiej, jej zakątkami, jej twórczością i dlatego też Kaszuby są częstym motywem jego prac malarskich.
Gimnazjalistów interesowała również kwestia „rodzenia się” poezji, a więc sam moment weny twórczej. „By zrodził się jakiś wiersz, potrzebuję silnego bodźca” -twierdzi poeta, który do tej pory wydał trzy tomiki ( dwa o jednakowym tytule „Panta rei” i „Zwątpienie i nadzieja”), a czwarty czeka na wydanie. Dowiedzieliśmy się też o najnowszym zainteresowaniu poety, jakimi jest fotografia artystyczna, dzięki której poznaje wielu nowych ludzi i nawiązuje kontakty nawet z Japończykami.
Spotkanie z człowiekiem o tak wielu pasjach nie tylko ubogaciło nas duchowo, ale uprzytomniło, iż na wszystko można znaleźć czas, wszystko w życiu jest ważne i warto się realizować, bo w ten sposób można dać namiastkę siebie drugiemu człowiekowi.

GK

1.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
2.jpg
20.jpg
21.jpg
22.jpg
23.jpg
24.jpg
25.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
.
Separator

(c) 2002, Gimnazjum Publiczne im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w LUZINIE
Webdesign: Przemysław ROJEWSKI, Aktualizacje: Ryszard GRUBA