WIECZORNICA Z MACIEJEM TAMKUNEM

„Zdumiewam się
Moim zdumieniem
Którego nie rozumiem”

21 kwietnia w godzinach popołudniowych w budynku gimnazjum w ramach tegorocznych obchodów Święta Szkoły i tzw. spotkań z kulturą odbył się wieczorek autorski z p. Maciejem Tamkunem – poetą, malarzem, fotografikiem zamieszkałym w Redzie.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież gimnazjalna i nauczyciele. Uczniowie: Monika Gularek, Sylwia Grzybowska, Karolina Nadolska, Paulina Bonk, Piotr Rybowski, Michał Szreder ( kl. Ic), Patrycja Woss, Dominika Chyła ( kl. IIc) oraz Aleksandra Chrabkowska i Ewa Lubiniecka (kl. IIIc) na wstępie zaprezentowali kilka tekstów autora, by wprowadzić zgromadzonych w tematykę twórczości p. Macieja. Mieliśmy okazję posłuchać m.in. wierszy: „Non omnis moriar”, „Słowa”, „Urodziwe Panny”, "Pytam siebie co to takiego życie”, Chcę malować” i „Agapelogos” – tekst napisany pod wpływem Księgi Koheleta. Podkład muzyczny do recytacji tekstów przygotowały pod kierunkiem p. Z. Meyer - Alicja Wejer (kl. I c) i Maria Nowakowska (kl. III e).
Po strawie dla ducha głos zabrał gość wieczoru, pan Maciej - z wykształcenia teolog, historyk i surdopedagog i opowiadał o swoich wszechstronnych zainteresowaniach. Podzielił się z uczestnikami m.in. swoimi wspomnieniami dotyczącymi początków warsztatu malarskiego, które zaczęły się ponad 30 lat temu w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Artysta dorobił się ponad 20 wystaw indywidualnych, namalował 3 obrazy, które pielgrzymi z Pomorza ofiarowali w darze śp. naszemu Ojcu Świętemu. Dowiedzieliśmy się też, że obrazy wiszące na górnym holu w gimnazjum przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha (styl ikonograficzny) są również dziełem naszego gościa, a ilustrują książkę prof. G. Labudy „Święty Wojciech biskup - męczennik patron Polski, Czech i Węgier”.
Pan Maciej , mimo iż pochodzi z Mazur ( Jeziorany), jest zachwycony pięknem ziemi kaszubskiej, jej zakątkami, jej twórczością i dlatego też Kaszuby są częstym motywem jego prac malarskich.
Gimnazjalistów interesowała również kwestia „rodzenia się” poezji, a więc sam moment weny twórczej. „By zrodził się jakiś wiersz, potrzebuję silnego bodźca” -twierdzi poeta, który do tej pory wydał trzy tomiki ( dwa o jednakowym tytule „Panta rei” i „Zwątpienie i nadzieja”), a czwarty czeka na wydanie. Dowiedzieliśmy się też o najnowszym zainteresowaniu poety, jakimi jest fotografia artystyczna, dzięki której poznaje wielu nowych ludzi i nawiązuje kontakty nawet z Japończykami.
Spotkanie z człowiekiem o tak wielu pasjach nie tylko ubogaciło nas duchowo, ale uprzytomniło, iż na wszystko można znaleźć czas, wszystko w życiu jest ważne i warto się realizować, bo w ten sposób można dać namiastkę siebie drugiemu człowiekowi.

GK