Młodzi kaszubolodzy zawitali do Luzina
20 marca 2010 r. w Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich już po raz siódmy zorganizowano Sejmik Kaszubski Gimnazjalny Konkurs Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu. W tym roku patronat honorowy nad Konkursem objął Pomorski Kurator Oświaty. Do luzińskiego gimnazjum przyjechali najlepsi znawcy tematyki kaszubsko-pomorskiej z 16 szkół województwa pomorskiego, wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Wszyscy uczniowie zostali serdecznie powitani przez dyrektora szkoły Kazimierza Bistronia, który przedstawił ideę i cel organizowania sejmiku młodzieży kaszubskiej oraz zapoznał wszystkich uczestników z regulaminem konkursu. W pierwszej części uczniowie rozwiązywali test składający się z 65 pytań dotyczących zagadnień z kultury, historii, literatury i geografii Kaszub i Pomorza. W części drugiej na forum dziewięciu finalistów odpowiadało na pytania jury w składzie: Alfons Miłosz (przewodniczący komisji, autor większości pytań), Zdzisław Zmuda-Trzebiatowski, Ryszard Hinc oraz Sławomir Klas. Po sześciu rundach pytań wyłoniono zwycięzców tegorocznego sejmiku kaszubskiego, zostali nimi: Dominika Wiśniewska z Gowidlina – I miejsce; Paulina Goike z Luzina – II miejsce; Adam Dorsz z Mrzezina – III miejsce. Zwycięzcy otrzymali radiomagnetofony i książki o tematyce kaszubskiej. Pozostałym laureatom (Maciej Kolmetz – Mrzezino, Marta Miszczak – Kościerzyna, Tomasz Rolbiecki – Kościerzyna, Magdalena Sikora – Luzino, Joanna Perszon – Luzino, Magdalena Dawidowska – Mrzezino) wręczono nagrody książkowe.
Spotkanie młodych znawców tematyki kaszubskiej zaszczycili swą obecnością zaproszeni goście z wójtem Jarosławem Wejerem oraz przewodniczącym komisji oświaty Kazimierzem Sirockim na czele, obecni byli także radni gminni Andrzej Janusz i Mieczysław Brzeski. Wśród gości nie zabrakło także prezesa luzińskiego oddziału ZKP Marka Mudlawa, a także przyjaciół szkoły i sympatyków sejmiku kaszubskiego Teofila Sirockiego oraz Romana Klinkosza.
Uroczystość podsumował i wszystkim uczestnikom pogratulował dyrektor szkoły, zapraszając już za rok na kolejną edycję konkursu.

M.B.