GIMNAZJALISTKI Z LUZINA KOLĘDUJĄ W SZEMUDZIE
„Witoj Jeze na Kaszebach
Królu zemi, Królu nieba”
J. Stachurski

Tegoroczny wyjazd w dniu 09.01.2010 r. na V Pomorski Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej w Szemudzie dla naszych gimnazjalistek został uwieńczony pełnym sukcesem.
W konkursie kolędniczym bierzemy udział od początku jego edycji. Rokrocznie nasza praca i poziom wykonawczy zostaje doceniany i nagradzany.
Kolędy to bardzo radosne i najpiękniejsze utwory religijne roku liturgicznego, wywodzące się najczęściej z kultury ludowej. Kaszubska pieśń bożonarodzeniowa ma swoje korzenie już w XVI wieku. Obecnie w wielu miejscowościach na Kaszubach odbywają się konkursy, koncerty pastorałek i kolęd kaszubskich. Wielu współczesnych twórców uzupełnia śpiewniki kolędnicze wspaniałymi kompozycjami, które rozbrzmiewają w kościołach, domach kultury, szkołach i domach rodzinnych.
6 lat temu Stanisław Belgrau z Szemuda stał się pomysłodawcą konkursu Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej. Organizatorem przeglądu jest gimnazjum w Szemudzie przy współudziale Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Starostwa Powiatowego w Wejherowie, ZK-P oddział Szemud i Rady Chórów Kaszubskich. Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowania piękną kaszubską pieśnią bożonarodzeniową obejmującą kolędy i pastorałki ludowe jak i te współczesne. Konkurs cieszy się od lat wielkim zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, iż przyjeżdżają nań uczestnicy z całego Pomorza.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 186 osób: 27 solistów i 18 zespołów w czterech kategoriach wiekowych. Podczas zmagań można było usłyszeć kolędy A. Peplińskiego, W. Frankowskiej, J. Trepczyka, J. Rompskiego, T. Fopki, J. Stachurskiego i T. Dargacza. Występy młodych artystów oceniała 6-osobawa komisja, której przewodniczył Tomasz Fopka. Jury oceniało dobór repertuaru, poprawność językową, wykonanie muzyczne i ogólny wyraz artystyczny.

Uczennice naszej szkoły brały udział w dwóch kategoriach:

a/ W kategorii solistów I miejsce zajęła Alicja Wejer uczennica klasy Ic wykonując utwory współczesnych kompozytorów- Jerzego Stachurskiego, Tadeusza Dargacza pt. „Ceszinko kolibionka” i „Żuzkoj Jezesku”
II miejsce – szkoła w Bojanie
III miejsce – przedstawicielka z Kielna

b/ W kategorii zespołów zespół wokalny z Luzina uplasował się na I miejscu śpiewając pieśni pt. „ Kolibionka dlo Jezeska” do słów i muzyki Jerzego Stachurskiego oraz „Na pasterka” – Sł. Eugeniusz Pryczkowski, muz. Wacław Kirkowski.
II miejsce wyśpiewały gimnazjalistki z Szemuda
III miejsce równorzędne jury przyznało zespołom z Żukowa i Kamienicy Szlacheckiej.

Ponadto nasza grupa została nagrodzona pucharem, będącym Nagrodą Rady Chórów Kaszubskich dla najlepszego zespołu.

Zespół z gimnazjum w Luzinie wystąpił w składzie:
Aleksandra Żmiejko IIIg
Marzena Pobłocka IIIg
Amelia Bistram IIIf
Julia Bobkowska IIf
Julia Waga IIh
Julianna Kotłowska IIa
Daria Szweda IIf
Daria Tempska IIa
Daria Myszk IIi
Dorota Kotowska IIIb

Nagrody zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie, władze gminne w Szemudzie i Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Pani Witosława Frankowska, członkini jury w podsumowaniu podkreśliła, że poziom wykonywania kolęd od paru lat jest bardzo wysoki. Tym większą odnosimy satysfakcję z odniesionego sukcesu.
Konkurs rozpoczął się około godziny 9:00 a zakończył ok. godz. 16:00. Cieszy fakt, że w naszej małej Ojczyźnie rozbrzmiewają piękne kolędy kaszubskie. Zmagania uczestników przebiegały w atmosferze ciepła i życzliwości zarówno ze strony organizatorów jak i samych młodych artystów. Występujący nie czuli rywalizacji i walki o zwycięskie miejsce. Najważniejsze było śpiewanie Małemu Jezusowi i wspólne kolędowanie. Nawiązały się nowe znajomości, uczestnicy dzielili się wrażeniami i zdobywali nowe doświadczenia obserwując interpretacje muzyczne pięknych pieśni kaszubskich.
Wracając do domów nasze wokalistki były usatysfakcjonowane i dumne ze swoich osiągnięć. Dzięki ciężkiej pracy, wielogodzinnym próbom i samodyscyplinie odniosły pełny sukces.

Gratuluję i serdecznie dziękuję za zaangażowanie i ekspresję muzyczną.

Zofia Meyer