Spotkanie Zymkù w luzińskim gimnazjum

W sobotę 14 listopada 2009r. w Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich miało miejsce szczególne wydarzenie – w murach szkoły spotkali się ludzie parający się na co dzień pisaniem w języku kaszubskim i zrzeszeni w grupie o nazwie Zymk (Wiosna). Spotkanie zostało zorganizowane przez Dyrekcję gimnazjum oraz władze oddziału ZK-P z Luzina na czele z jego prezesem Makiem Mudlawem, który spotkanie otworzył i prowadził. Młodzież oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło zasłużonych luzińskich pisarzy – dokumentalistów Zbigniewa Klotzkego i Feliksa Sikory, wysłuchała fragmentów najnowszych utworów pisarzy kaszubskich. Czytanie rozpoczął Sławomir Formella, który rozbawił zebranych swą satyryczną prozą m.in. postulując obchodzenie walentynek przez cały rok. Następnie wysłuchano wierszy Alicji Skiby, która przewodniczy grupie, zainteresowanie wzbudziły wiersze Mògã wszëtkò czy Uretac òd zabôczeniô. Kolejnymi lektorami swych dôkôzów byli luzinianie Sławomir Klas oraz Adam Hebel – niedawny absolwent luzińskiego gimnazjum, pierwszy odczytał swą prozę o ostatnim spływie kajakowym szlakiem Remusa - Nôwikszô wôrtnota, drugi zaprezentował swe wiersze m.in. Wspòmink ò Stolemach. Następnie można było wsłuchać się w filozoficzno-psychologiczną poezję i prozę Hanny Makurat: Kòncert, Téater absurdu, Pierszé òpòwiadanié. Na koniec prezentacji rozbawił wszystkich mieszkający od niedawna w Luzinie Roman Drzeżdżon, przeczytał on dwa swe felietony Halowén oraz Wszëtczich Swiãtëch.
Po wysłuchaniu literatury w języku kaszubskim wszyscy zebrani udali się na wernisaż wystawy fotografii z albumu Romana Klinkosza pt. Migawki Spojrzenia Chwile Zamyślenia, po której oprowadzał zebranych sam autor zdjęć oraz p. Bartosz Aleksandrowski – dyrektor GOK-u w Luzinie.
Spotkanie zakończyło się dyskusją uczestników na temat kondycji literatury kaszubskiej oraz wspomnieniami nestorów pisarstwa dokumentacyjnego Feliksa Sikory i Zbigniewa Klozkego, którzy wskazali na bogactwo materiału do opracowania choćby tylko dotyczącego Luzina.

M.B.