Obchody Święta Niepodległości w Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich

Młodzież gimnazjalna bezpośrednio przed 11 Listopada bierze udział w pogadankach, których nadrzędnym celem jest przybliżenie uczniom problemów martyrologii narodu polskiego na terenie Pomorza. Lekcje historii, języka polskiego oraz godziny wychowawcze przygotowują naszą młodzież do odwiedzenia uświęconych krwią Polaków miejsc pamięci narodowej. Taka koncepcja kształtowania postaw patriotycznych jest bardzo skuteczna, gdyż spotyka się z wielkim zrozumieniem i akceptacją ze strony młodzieży. Rokrocznie luzińscy gimnazjaliści poznają dramatyczne losy zamordowanych w Piaśnicy. W obecnym roku szkolnym dyrekcja szkoły zaproponowała uczniom szersze spojrzenie na problematykę związaną z Marszem Śmierci. 10 listopada 2009 uczniowie klas IIIb oraz IIIc odwiedzili Szkołę Podstawową im. Bohaterów Stutthofu w Rozłazinie. Wizyta w tej placówce okazała się idealnym sposobem na przybliżenie gimnazjalistom tragicznych wydarzeń związanych z ewakuacją więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. Dyrektor szkoły p. Tadeusz Spierewka dokładnie opowiedział uczniom o przebiegu Marszu Śmierci przez teren Rozłazina i sąsiednich miejscowości – Nawcza, Kętrzyna, Łówcza, Osieka, Dzięcielca. W szkole obejrzeliśmy mnóstwo eksponatów, pamiątek, listów, zdjęć, które w sposób bardzo sugestywny pozwoliły młodzieży przenieść się myślami w ten okrutny dla naszego narodu i Europy czas. Po wizycie w Rozłazinie młodzież udała się do filii kościoła parafialnego w Nawczu. Tutaj zwiedzono wnętrze świątyni w całości wyposażonej w pamiątki związane z Marszem Śmierci z zimy 1945 roku; szczególne wrażenie na młodzieży zrobił krzyż w centralnej części ołtarza przedstawiający więźnia obozu KL Stutthof. W drodze do Luzina młodzież odwiedziła również dom na terenie Tłuczewa, w którym mieszkał pisarz kaszubski Aleksander Labuda (Guczów Mack). Zatrzymaliśmy się na cmentarzu w Strzepczu, gdzie zapaliliśmy znicze na jego grobie oraz mogile sztutthowiaków. Lekcja historii w terenie pozwoliła młodzieży bezpośrednio zetknąć się z trudną przeszłością naszego narodu, mamy nadzieję że na długo pozostanie w jej pamięci.

M.B.