WSPÓŁPRACA ZE SZKOŁĄ REALSCHULE-SCHLOSSCHULE W STOLZENAU

W niedzielę 4 października gościliśmy w naszej szkole delegacją z zaprzyjaźnionej Gminy Stolzenau oraz przedstawicieli władz Luzina. Goście z Niemiec mieli okazję zwiedzić budynek naszego gimnazjum i zapoznać się z funkcjonowaniem naszej społeczności szkolnej. Z dużym zainteresowaniem przyglądali się salom lekcyjnym. Dumą napawa nas fakt, iż nasza szkoła wywarła na nich duże wrażenie. Podczas spotkania, które przebiegało w miłej atmosferze podjęto wstępne rozmowy z przedstawicielami szkoły Realschule – Schlosschule w Stolzenau, mające na celu nawiązanie współpracy między szkołami. Obie strony wyraziły chęć stworzenia współnego programu partnerskiego, w związku z czym ustalono wstępne zasady wymiany młodzieży szkolnej.
W następnym tygodniu mieliśmy przyjemność ponownego ugoszczenia naszych przyjaciół z Niemiec w progach naszej szkoły. 10 października odwiedził nas dyrektor szkoły ze Stolzenau w towarzystwie swego przyjaciela. Ową wizytę także podsumować możemy jako przepojoną życzliwymi akcentami, wśród których dopatrzeć się mogliśmy przyjaznego nastawienia w stosunku do kwestii wzajemnej współpracy międzyszkolnej, co z kolei wyrażone zostało wymianą niewielkich upominków szkolnych o charakterze symbolicznym. Skrupulatne obejrzenie naszej placówki edukacyjnej zaowocowało zachwytem i podziwem, który wielokrotnie dało się słyszeć z ust naszych niemieckich przyjaciół. Celem zwiedzania stało się nie tylko nasze gimnazjum, ale również nasze miasto powiatowe, które trafiło do gustu naszym gościom z Niemiec. Liczne fotografie na Placu Jakuba Wejhera w tle z pomnikiem założyciela miasta, są tego wyśmienitym odzwierciedleniem. Wspomnieć powinniśmy też z jak wielkim zainteresowaniem przysłuchiwali się historii założenia Wejherowa. W ramach kolejnych partnerskich wizyt zamierzamy poszerzyć współpracę z wymiane młodzieży.
Podsumowując obie wizyty, zaznaczyć chcielibyśmy, iż cieszymy się bardzo, że zyskaliśmy nowych przyjaciół i liczymy na ciepłą i udaną współpracę w przyszłosci.

P. Jasińska K. Jedynak