„Jeśli ludzie zamilkną, głazy wołać będą”
F. Fenikowski

Gimnazjaliści świadkami i uczestnikami odsłonięcia kamienia - obeliska w luzińskim lesie

W 70 rocznicę napaści Sowietów na Polskę, czyli 17 września 2009r. w parafii Matki Bożej Różańcowej odbyła się uroczysta msza koncelebrowana w intencji ofiar wojny, zarówno ofiar stalinizmu jak i faszyzmu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnej władzy z p.wójtem J. Wejerem, mieszkańcy Luzina, uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej, przedstawiciele Straży Pożarnej. Głównym inicjatorem i pomysłodawcą upamiętnienia tychże wydarzeń był p. K. Bober.
Celebrujący mszę, ks. prałat Nowak, w swoim kazaniu odwołał się do słów Jana Pawła II: „Bez prawdy nie da się budować świata pokoju”, dlatego trzeba wracać do daty 17 wrzesień 1939, do nazw Katyń, sybiracy, zesłańcy, by młode pokolenia Polaków szukały prawdy. „Pomnik – to symbol, to najkrócej opowiedziana historia, ale też zachęta do mobilizacji przekazywania prawdy (...) musimy się sami garnąć do tej prawdy i sami ją odtwarzać” –mówił w kazaniu ks. prałat . „Bez miłości ojczyzny, bez miłości do historii nie ma życia w pokoju- zakończył swoje kazanie koncelebrant.
Po mszy wszyscy zgromadzeni przemaszerowali do lasu luzińskiego, gdzie odbyła się zasadnicza część ceremonii, czyli odsłonięcie kamienia – pomnika upamiętniającego ofiary napaści sowieckiej na Polskę .
Uroczystość miała bardzo podniosły charakter – rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego. Z kolei p. M. Kaliszewski – Nadleśniczy Nadleśnictwa w Strzebielinie powitał wszystkich zgromadzonych, a szczególnie gorąco młodzież gimnazjalną i członków OSP w Luzinie ze swoimi sztandarami.
Nad przebiegiem uroczystości czuwał p. K.Bober. Aktu odsłonięcia pomnika dokonali: p. A. Miotk (mieszkaniec Kębłowa) i przedstawiciele Marynarki Wojennej w Gdyni –kmdr. por. J. Musiał i M. Bober (student tejże uczelni).
Podniosły charakter wydarzeniu dodały piosenki : „Nie pamiętasz, bo nie możesz” i „Uwielbiam Twoje imię” w wykonaniu chóru szkolnego z Gimnazjum, przepiękne recytacje poezji w wykonaniu naszych gimnazjalistów: Filipa Modrzejewskiego, Julii Waga i Aleksandry Chrabkowskiej, zapadająca w serce gra na skrzypcach Alicji Wejer oraz wspaniała wiązanka piosenek legionowych w wykonaniu luzińskiej orkiestry dętej.
Podczas odsłonięcia modlono się także za wszystkich poległych na wojnie, wywiezionych i zamordowanych. Zapalono też znicze i złożono wiązanki kwiatów.
Na zakończenie p. K. Bober podziękował wszystkim za uświetnienie swoją obecnością tak ważnej dla społeczności luzińskiej ceremonii odsłonięcia pomnika i zaprosił na chwilę refleksji nad historią do budynku gimnazjum.