Remus zawędrował do Danii, Holandii i na Sardynię…
Maj i czerwiec to czas podsumowania rocznej pracy w naszych szkołach. W Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich odbyła się uroczystość Patrona Szkoły. W roku szkolnym 2008/2009 młodzież poznawała sylwetkę twórczą Aleksandra Majkowskiego. Posumowanie całorocznej pracy zorganizowano 6 maja 2009 roku. Jak zauważył w przemówieniu otwierającym uroczystość dyrektor gimnazjum Kazimierz Bistroń Majkowski to budziciel świadomości Kaszubów, to twórca pięknej powieści o przygodach Remusa, bohatera, który uczy także nas, a szczególnie naszą młodzież, pokonywać trzy zjawy: Trud, Strach i Niewarto. Gimnazjaliści zapoznali się na lekcjach języka polskiego i historii z problematyką poruszaną w utworach Majkowskiego, efektem były m. in. sukcesy naszych uczniów w Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Literackim dotyczącym twórczości pisarza z Kościerzyny. W kategorii gimnazjów I miejsce zajęła uczennica klasy III „e” Natalia Król .
Rok Majkowskiego to czas otwierania Kaszub na obecność w szerszej świadomości , może nawet europejskiej. Okazją taką było właśnie Święto Szkoły, gdyż w tym czasie w luzińskim gimnazjum odbyło się finałowe spotkanie w ramach projektu Sokrates Comenius. Do szkoły przybyła grupa 28 uczniów wraz z opiekunami ze szkół w Danii, Holandii i Włoch. Młodzi ludzie zostali przyjęci w rodzinach naszych gimnazjalistów. Serdeczne powitanie gościom wyrazili w swych przemowach dyrektor szkoły oraz zaproszeni goście m.in. wójt gminy Jarosław Wejer, przewodniczący rady gminy Waldemar Kunz oraz wizytator szkół naszego powiatu Marzena Lipka. Przybyli goście dziękowali za serdeczne przyjęcie oraz z zainteresowaniem obejrzeli przygotowane przez gimnazjalistów przedstawienie w języku angielskim Variety the Spice of Life ( Różnorodność – Uroda życia ). Uczniowie wcielili się m. in. w postaci Hansa Christiana Andersena i Vincenta van Gogha czy Leonarda da Vinci. Tradycyjna wymiana upominków stała się okazją do wręczenia przez dyrektora szkoły zaproszonym Europejczykom angielskiej wersji przygód Remusa (Life and Adventures of Remus) z nadzieją , że lektura tej powieści pozwoli im lepiej poznać historię i mentalność mieszkańców Kaszub. Świętowanie z udziałem uczestników projektu trwało także kolejnego dnia. Wszyscy zwiedzili szkołę, brali udział w warsztatach plastyczno-literackich pod nazwą My Europe oraz zajęciach językowych i sportowych. W godzinach popołudniowych odbyła się dyskoteka. W kolejnym dniu spotkania tj. 8 maja, dzięki pomocy finansowej władz gminy, odbyła się wycieczka do Malborka oraz Gdańska, w trakcie której goście poznali historię średniowiecznego zamku, obejrzeli wystawę bursztynu oraz spacerowali uliczkami Starego Miasta w Gdańsku. Zwiedzono także klasztor św. Anny oraz Kalwarię Wejherowską.>br> Dla uczniów gimnazjum, ich rodziców, a także nauczycieli tydzień ten przyniósł wiele wrażeń: był nie tylko okazją, by porozmawiać w języku angielskim, lecz przede wszystkim, by pokazać bogactwo tradycji i historii naszego regionu oraz wykazać się tradycyjną polską gościnnością. Ideały, które kształtowały życie Remusa, zostały przekazane Włochom, Holendrom i Duńczykom nie tylko na kartach powieści, lecz także w szczerym, serdecznym przyjęciu przez rodziców i społeczność naszego gimnazjum.

A.K.; M.B.