Spotkanie autorskie z Joanną Fabicką.
7 maja b.r. w Gimnazjum Publicznym im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w Luzinie młodzież uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Joanną Fabicką. Jest ona felietonistką, a z wykształcenia filmoznawczynią. Jako pisarka debiutowała w 1993 roku tomikiem poezji Bardziej cierpki smak. Młodym czytelnikom znana jest jednak najbardziej jako autorka serii książek o zakompleksionym nastolatku - Rudolfie.
Pisarka zachęcała do zapoznania się z jej twórczością. W przystępny sposób zaprezentowała postać Rudolfa Gąbczaka- bohatera książek: Szalone życie Rudolfa(2002), Świńskim truchtem(2004), Seks i inne przykrości (2005),Tango ortodonto (2006) i przedstawiła genezę powstania tychże utworów. Pani Fabicka zdradziła również kilka zabawnych faktów z życia Gąbczaka, które zapewne zaciekawią młodzież na tyle, by sięgnęli po książki.
Pisarka nie tylko promowała swoje powieści, ale także rozmawiała z młodzieżą o trudzie dorastania. Podzieliła się również wrażeniami związanymi z pracą w środowisku filmowym i podróżą do Hollywood. Fabicka prywatnie jest żoną utalentowanego reżysera i scenarzysty Sławomira Fabickiego, sama też jest montażystką. Montowała etiudę męża pt. Męska sprawa (2001), która była nominowana do Oscara.
Gimnazjaliści słuchali wywodu młodej pisarki z zaciekawieniem, potem cierpliwie czekali na autografy.
Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Marii Krośnickiej – dyrektorką Biblioteki Publicznej w Luzinie, której pracownicy serdecznie zapraszają młodzież (i nie tylko) do wypożyczania książek pani Fabickiej.

W. Pobłocka