Z LUZINA DO BRUKSELI – PODRÓŻ ZA DOBRE STOPNIE
W dniach od 29 marca do 3 kwietnia 2009 roku, cztery uczennice Gimnazjum Publicznego im. Pisarzy Kaszubsko – Pomorskich w Luzinie uczestniczyły w wycieczce do Belgii, którą zorganizowała fundacja „Pana Władka” z Gdańska.
Uczennice podróż zrelacjonowały następująco:
„Po prawie osiemnastogodzinnej podróży autokarem dotarliśmy do Brukseli. Poniedziałkowy wieczór był dla nas czasem odpoczynku przed kolejnym, obfitującym w atrakcje dniem.
We wtorek byliśmy gośćmi Królewskiego Klubu Sportowego Anderlechtu Bruksela, gdzie gra nasz reprezentacyjny prawy obrońca Marcin Wasilewski. Następnym etapem były odwiedziny w Parlamencie Europejskim. Swój pobyt rozpoczęliśmy od wykładu na temat roli i funkcjonowania PE. Następnym punktem programu było spotkanie z panią poseł Hanną Foltyn – Kubicką, podczas którego opowiedziała ona o specyfice pracy euro deputowanych oraz możliwości zatrudnienia młodych ludzi w unijnych instytucjach. Z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie Brukseli. Odwiedziliśmy Muzeum Broni, mające swą siedzibę pod Łukiem Triumfalnym, na środku ogromnego Placu Pięćdziesięciolecia. Kolejnym punktem było zwiedzanie samego centrum Brukseli, łącznie z wizytą w Katedrze św. Michała oraz z odwiedzinami na słynnym Grand Place.
W środę od samego rana rozpoczęliśmy dalsze zwiedzanie miasta. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Afryki, by potem przejechać do Atomizm oraz „Małej Europy” – miejsca, w którym obejrzeć można miniatury 350 najważniejszych budynków i pomników starego kontynentu ( Polskę reprezentują Dwór Artusa oraz Pomnik Poległych Stoczniowców – oba z Gdańska ). Następnie po raz kolejny zwiedzamy Brukselę.
W czwartek rano opuściliśmy Brukselę. Ostatnim przystankiem w drodze do Polski była Antwerpia, która również znajduje się w Belgii. Po południu nadszedł czas na powrót do domu.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do autokaru, by dotrzeć do Luzina. Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorom tej wycieczki. Do tak szczególnych miejsc, zapewne nigdy byśmy sami nie dotarli, gdyby nie oni. Dzięki tej podróży wzbogaciliśmy swoją wiedzę, a niezwykłymi przeżyciami i wiadomościami podzielimy się z innymi.”

Dorota Kotłowska (uczennica IIb)