O Bądkowskim i nie tylko – Gimnazjalny Sejmik Kaszubski

„ ... pracujmy nad całym coraz bardziej kurczącym się światem. Ale zacznijmy odpowiedzialnie: od siebie i od regionu. Tylko wtedy porozumiemy się z obcymi, Jeśli zrozumiemy własną tożsamość.” Lech Bądkowski

Tradycją Gimnazjum Publicznego im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich stało się organizowanie Sejmiku Kaszubskiego – Konkursu Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu . 7 marca 2009 r odbyła się już VI edycja tego konkursu organizowanego dla młodzieży z powiatów województwa pomorskiego.Do konkursu zgłosiło się 18 szkół, tym razem z : Borzytuchomia, Strzepcza, Bożepola Wielkiego, Rumi, Mściszewic, Szemuda, Żelistrzewa, Wejherowa, Tuchlina, Redy, Mrzezina, Kielna, Żukowa, Luzina, Gowidlina, Gniewina. Nad sprawnym jego przebiegiem czuwała komisja w składzie: A. Miłosz (przewodniczący , autor pytań), Z. Zmuda- Trzebiatowski, R. Hinc oraz dyrekcja i nauczyciele naszego gimnazjum.
Konkurs składał się z trzech etapów i obejmował wiedzę z zakresu historii, literatury, języka i kultury Kaszub .
I etap obejmował eliminacje szkolne przeprowadzone w macierzystych szkołach.
II etap przeprowadzono w Gimnazjum w Luzinie. Trzyosobowe reprezentacje szkół rozwiązywały testy jednokrotnego wyboru (65 pytań). Za każdą poprawną odpowiedź przyznano jeden punkt.
W czasie oczekiwania na wyniki testów, uczestnicy sejmiku mogli skorzystać z typowej kaszubskiej gościnności. Organizatorzy konkursu przygotowali poczęstunek na który składała się zupa pomidorowa, pajda swojskiego chleba ze smalcem , ogórek kiszony a na deser drożdżówka.
Do finału przeszło ośmiu gimnazjalistów z największą liczb punktów. Wśród nich znalazły się dwie uczennice naszego Gimnazjum – Paulina Goike oraz Joanna Perszon .
Uczestnicy odpowiadali na 6 wylosowanych przez siebie pytań.
Największą wiedzą wykazali się uczniowie :
I miejsce – Małgorzata Bigus z Gowidlina
II miejsce- Adam Dorsz z Mrzezina
III miejsce – Magdalena Zielonka z Gowidlina
Zwycięzcy otrzymali nagrody sponsorowane przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie oraz Urząd Gminy w Luzinie - aparaty cyfrowe oraz nagrody książkowe o tematyce kaszubskiej.
Sejmik był doskonałą okazją, aby sprawdzić i uzupełnić swoją wiedzę o Kaszubach i Pomorzu.

A.K.