Promocja książki w luzińskim gimnazjum
16 marca 2009 w Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko – Pomorskich odbyła się promocja kolejnej książki Zbigniewa Klotzkego. Ten zasłużony dla kultury Luzina pisarz – dokumentalista przedstawił opinii publicznej swe nowe dzieło: Ziemia Luzińska - leksykon Autora oraz zgromadzonych gości serdecznie powitał dyrektor szkoły K. Bistroń. Następnie młodzież gimnazjalna śpiewem, kwiatami oraz słowem powitała autora książki; zapoznała zebranych z życiorysem Zb. Klotzkego, wykorzystując w tym celu zawartość nowego leksykonu o Luzinie. Słowo o książce i jej autorze wygłosił wejherowski prozaik Stanisław Janke. Zwrócił on uwagę na nieocenioną wartość publikacji dla lokalnej społeczności. Biogramy osobowe ocalają pamięć o ludziach w różnoraki sposób zasłużonych dla szeroko pojętej ziemi luzińskiej, hasła ogólne dotyczące instytucji oraz wydarzeń świadczą o rozwoju regionu na przestrzeni lat, są skarbnicą wiedzy dla historyków oraz wszystkich, którym bliska jest gmina Luzino. Janke zwrócił uwagę na obszerne opracowanie tematyki II wojny światowej, temat ten jest swoistym kontrapunktem wielu haseł. Warto zwrócić także uwagę na rzadko spotykaną umiejętność łączenia wiedzy encyklopedycznej z ciepłym klimatem z pogranicza gawędy. W książce znajdziemy bowiem dykteryjki i ciekawostki, co paradoksalnie stanowi o sile tej publikacji.
Po wygłoszeniu laudacji był czas na gratulacje od zebranych gości. Życzenia dalszych sukcesów twórczych i podziękowanie za książkę w imieniu władz gminy Luzino złożyli przewodniczący Rady Gminy Waldemar Kunz oraz Genowefa Kasprzyk radna – animatorka kultury oraz przewodnicząca Pro Bono; dziękował za książkę wiceprezydent Wejherowa Bogdan Tokłowicz – zawsze chętnie goszczący w murach luzińskiego gimnazjum; życzenia złożyli także: Marek Tempski – przewodniczący Rady Rodziców luzińskiej podstawówki, Teresa Pawłowska – przewodnicząca Rady Rodziców gimnazjum, Roman Klinkosz – luziński regionalista fotografik, Marek Mudlaw – przewodniczący luzińskiego oddziału ZK-P, Maria Pionke – córka zasłużonego dla Kaszub Bolesława Formeli – posła II Rzeczpospolitej oraz inni goście.
Autor podzielił się refleksjami o pracy nad książką, wskazując równocześnie na bogactwo materiału faktograficznego dotyczącego Luzina i okolic, który czeka w archiwach na pochylenie się nad nim badaczy, pasjonatów rodzimej historii. Wieczór zakończył dyrektor szkoły, zachęcając wszystkich, a szczególnie przybyłą na uroczystość młodzież, do poznawania swych najbliższych korzeni i dbałości o małą kaszubską ojczyznę.

M. B.