"Na ratunek dzieciom w Kongo"
Młodzież Gimnazjum mi Pisarzy Kaszubsko - Pomorskich w Luzinie wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji UNICEF-u pod hasłem: „Na ratunek dzieciom w Kongo”. Celem przedsięwzięcia było uwrażliwienie dzieci na problemy ich rówieśników w innych krajach oraz wykształcenie odruchów niesienia pomocy przez zbieranie środków na ratowanie dzieci w Demokratycznej Republice Kongo.
Nauczyciele przeprowadzili akcje informacyjną na lekcjach religii, podczas której młodzież dowiedziała się o problemach, z jakimi borykają się ich rówieśnicy w Kongo. Pogadankom przyświecała myśl Jana Pawła II:
,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi’’ .
Uczniowie przygotowali prace plastyczne o tematyce związanej z sytuacją dzieci w Afryce.
Samorząd szkolny przeprowadził zbiórkę pieniędzy na ten cel.
Podsumowaniem akcji było spotkanie młodzieży z panem Lary Okey Ugwu Nigeryjczykiem, dyrektorem Pomorskiego Centrum Kultury, które odbyło się 16.02.2009r. w gimnazjum. Wybitny gość przedstawił problemy i trudny los dzieci w Afryce.
Gimnazjaliści mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusji, zadawali pytania.
Uczniowie byli mocno zdziwieni tym, że istnieje tak ogromna przepaść pomiędzy światem europejskim a afrykańskim. Wizyta zakończyła się pamiątkowym zdjęciem i wymianą upominków.

I. Maszota