"...Nigdy stąd nie odejdą, zostaną w nas"
24 stycznia roku 2009 w gimnazjum luzińskim odbyło się uroczyste pożegnanie dwóch nauczycielek odchodzących na emeryturę – historyka, Gertrudy Kowalczyk i biologa, Haliny Szmidtki.
Z tej okazji młodzież pod kierunkiem nauczycieli – Zofii Meyer, Mieczysława Bistronia i Beaty Bonk przygotowała uroczystą akademię – podziękowanie za lata pracy z kilkoma pokoleniami luzińskich uczniów.
Spotkanie otworzył dyrektor szkoły w sposób szczególny witając szanowne emerytki oraz zaproszonych gości: przedstawicieli władz – wójta Jarosława Wejera, przewodniczącego komisji kultury Kazimierza Sirockiego, jego zastępcę Mieczysława Brzeskiego, kierownika GOK Bartosza Aleksandrowskiego, przedstawicieli Szkoły Podstawowej w Luzinie – Hannę Plocke i Beatę Mielewczyk, a także emerytowaną wicedyrektor – Reginę Sikorę oraz prezydium Rady Rodziców – Teresę Pawłowską, Elżbietę Chrabkowską i Marka Doeringa.
„Trudno znaleźć słowa, które były by dość piękne, aby podziękować Wam za Waszą pracę, poświęcenie, za serce i miłość. Nasze podziękowanie to wdzięczność, to obietnica, że dzięki Wam wyrośniemy na ludzi.” – tymi słowami zwróciła się uczennica Natalia Grubba do pani Gertrudy i pani Haliny w imieniu całej braci uczniowskiej.
Bardzo miłym gestem, co podkreślały świeżo upieczone emerytki, było wręczenie im Szkolnych Orderów Uśmiechu oraz pasowanie na Kawalera Orderu Uśmiechu.
Uczestnicy spotkania mieli też okazje wysłuchać utworów skierowanych w szczególny sposób do pani Haliny i pani Trudzi w wykonaniu uczennic: Anny Bach, Karoliny Bojki, Aleksandry Chrabkowskiej i Ewy Lubinieckiej z klasy IIc oraz Julii Waga z klasy Ih. Krótką scenkę kabaretową z życia szkoły przedstawili Dominika Chyła i Patrycja Woss oraz Patryk Szast z klasy Ic. Całą uroczystość uświetnił swoim występem chór gimnazjalny, który zaśpiewał piosenki Marka Grechuty, Maryli Rodowicz i Anny Jantar.
W swoim przemówieniu dyrektor przybliżył zebranym drogę zawodową szanownych emerytek, opowiedział o ich codziennej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu. Mówił, zwracając się do Haliny Szmidtki: „Dziękuję za to, że byłaś pracowita, bardzo wyrozumiałą i inteligentną wobec uczniów nauczycielką. Dziękuję za biologię w Luzinie na bardzo wysokim poziomie.” O Gertrudzie Kowalczyk wspominał: „Nigdy bezwolnie nie trzymałaś się sztywno przepisów, nie niszczyłaś, ale służyłaś uczniom. Dziękuję za tylu pasjonatów historii w Luzinie, za uśmiech, życzliwość…” Wystąpienie dyrektora przerywane było występami cymbalisty Krzysztofa Nawrockiego i gitarzysty Romana Ginejta.
Po swoim przemówieniu dyrektor oddał głos zaproszonym gościom. Były ciepłe słowa, podziękowania, mnóstwo kwiatów i uśmiechów. Były też wspomnienia współpracowników i wychowanków pani Trudzi i pani Haliny. Po latach Mieczysław Brzeski wyznał, że pani Trudzia była bardzo wymagającym nauczycielem i, żeby mieć u niej dobre oceny, musiał się nieźle napracować. Również Hanna Plocke wspominała, że pani Halinka nie stosowała dla niej żadnej taryfy ulgowej a nawet wymagała od niej więcej, choć były kuzynkami. Życzenia odchodzącym na emeryturę złożyły też starsze koleżanki – emerytki Zofia Mielke i Maria Gajowska, a także Regina Sikora. Wszystkie życzyły pani Halinie i pani Trudzi, by czas emerytury był przede wszystkim czasem odpoczynku.
Na koniec wszyscy goście odśpiewali głośne „Sto lat” dostojnym emerytkom.

B.Bonk