Sukces gimnazjalistek w Szemudzie
„Swiéc nóm gwiôzdo
swiéc na niebie
I na drogã widu dôj
Lëdze chcą bëc blezi sebie
Wic do lëdzy z widã biôj.”

W sobotę dnia 10 stycznia bieżącego roku w Szemudzie odbył się IV Pomorski Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej. Wzięliśmy w nim udział po raz piąty.
Celem konkursu jest ukazywanie piękna i wartości kultury kaszubskiej, rozbudzanie zainteresowania kaszubską pieśnią bożonarodzeniową oraz promocja talentów młodzieży.
W bieżącym roku przeplatały się kolędy Jana Trepczyka z pieśniami współczesnymi kompozytorstwa Tomasza Fopki, Jerzego Stachurskiego do słów Eugeniusza Pryczkowskiego. W kategorii gimnazjum dominowała jednak kolęda współczesna.
Nasze gimnazjum reprezentowała Angelika Wandtke, uczennica klasy IIIf, zdobywając I miejsce w kategorii solistów, oraz zespół wokalny, który również wywalczył I miejsce, rywalizując z 7 zespołami szkół województwa pomorskiego. Uczestnicy prezentowali po 2 utwory: z akompaniamentem i a’capella. Angelika zaśpiewała kolędy: „Spiewta ptoszci” Witosławy Frankowskiej oraz „Żużkoj Jezesku” Tadeusza Dargacza.
Zespół składał się z dziesięciu dziewcząt: Aleksandra Magulska IIIa, Dorota Kotłowska IIb, Daria Tempska If, Julianna Kotłowska Ia, Magdalena Doering Ia, Julia Bobkowska If, Angelika Mienik IIIh, Amelia Bistram IIf, Marzena Pobłocka IIg, Aleksandra Żmiejko IIg. Wykonał utwory pt. „Anielsko kolada” oraz „Swiec nom gwiazdo” Jerzego Stachurskiego do słów Eugeniusza Pryczkowskiego.
Jury, oceniając występujących brało pod uwagę dobór repertuaru, poprawność językową i ogólny wyraz artystyczny prezentowanych kolęd. Komisja oceniająca zmagania uczestników podsumowała konkurs stwierdzeniem, iż poziom rywalizujących jest coraz wyższy i coraz bardziej wyrównany. Tym bardziej cieszy odniesiony sukces.
Szczególnym dla nas wyróżnieniem było przyznanie nam głównej nagrody w postaci pucharu – Nagrody Rady Chórów Kaszubskich w IV Pomorskim Konkursie Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej.
Tegoroczny konkurs zakończył się dla gimnazjalnych wokalistek pełnym sukcesem.

Zofia Meyer